Samoživitelka – jak vyjít s penězi? 3

Finance Ostatní Tipy & rady

Rozvodové statistiky říkají, že se rozvádí přibližně každé druhé manželství. Jestliže se manželé na všem domluví a nemají děti, pak je rozvod rychlou záležitostí a každý může začít nový život. Když jsou však v manželství děti, je rozvod přeci jen trochu složitější. Minimálně se dvě strany, které jsou znepřátelené, musí domluvit na výchově a materiálním zabezpečením dítěte nebo dětí. Ve většině případů padá ta tíha na ženu. A finanční situace samoživitelek není jednoduchá.

Potřebuji nebo nepotřebuji?

Otázka, kterou si kladou matky samoživitelky velmi často. Finanční rozvaha je často důležitá, potřebujete vědět, které položky jsou důležité, bez kterých se neobejdete a které naopak můžete postrádat, které jsou zbytečným luxusem. Podívejte se, zda nebude možno ušetřit za telefonní platby, za televizi, internet, pojištění nebo za energie. Myslete na to, co uvaříte, zda se dá ušetřit i tady, zda nebude ekonomičtější uvařit víc porcí a poté je zamrazit.

Šetřit u dětí?

Výdaje u dětí se moc zkrouhnout nedají, protože jíst musí, oblečení jim kupovat také musíte a na kroužky je dávat chcete. Můžete však zkusit dětem vysvětlit, jak to teď chvíli bude, že je nutné se uskromnit a myslet na to, že nebudete kupovat nejnovější hru na počítač, nový telefon nebo značkové oblečení. Také děti nemusíte dopovat neustále sladkostmi, které zvyšují rozpočet.