Dotknou se vás změny, které přináší nový zákon o odpadech 541/2020 Sb.?

Ostatní

Děláte každý rok roční hlášení za odpady? Je to asi stejně zábavné jako dělat daňové přiznání, ale povinnost je povinnost. Jednou z povinností podnikatelů a firem je průběžné vedení evidence o produkci a nakládání s odpady. Zde se zpracovává také výkaz statistiky o odpadech a zasílá se na Český statistický úřad. Co se týče ročního hlášen za odpady, doposud jste ho museli zpracovávat a zasílat na ISPOP.CZ jen tehdy, pokud jste přesáhli produkce 100 tun běžného nebo 100 kilogramů nebezpečného odpadu za rok. Od roku 2021 se tato povinnost řídí novým zákonem o odpadech 541/2020 Sb. a přináší některé změny.

K jakým změnám od roku 2021 dochází?

Nejzásadnější změnou je posunutí limitu u nebezpečného odpadu na 600 kilogramů za rok. Pro mnoho firem, které neprodukují nebezpečného odpadu tolik, to znamená, že už nemusí roční hlášení zpracovávat. Průběžná evidence bude dokonce i u takových firem stále potřeba a to jako průkazný materiál pro kontrolu, která si může ověřit, že zákonný limit skutečně nepřekračujete.

K další změně, ke které došlo, je změna termínu pro odeslání ročního hlášení. Do kdy je potřeba odeslat roční hlášení o produkci odpadů 2021? Do roku 2021 byl termín pro odeslání ročního hlášení za odpady do 15.2., nově máte čas na poslání hlášení za předchozí rok do 28.2., tedy do konce února.

Využijte externí firmu na zpracování ročního hlášení za odpady

Průběžná evidence odpadů i roční zpracování hlášení za odpady jsou činnosti, které můžete nechat na externí firmě, stejně jako další věci související s problematikou odpadů. Obrátit se můžete na experty z Rocnihlaseni.cz, kteří se postarají o bezproblémové zpracování ročního hlášení a jeho včasné odeslání na ISPOP.CZ. Služeb využívají jak podnikatelé, tak i firmy a obce. Vyplňte jednoduchý poptávkový formulář a zkušení pracovníci vám se vším pomohou.