Rádce OSVČ: Co dělat, když vám nepůjčí v bance?

Ostatní

Alespoň jednou v životě se to stane každému z nás. Přijde neočekávaný výdaj, který nás připraví o spoustu peněz. Ty nám pak chybí, ale banka nepůjčí.

Být drobný živnostník znamená být jednou nohou v dluhové pasti. V předešlých měsících jsme toho mohli být svědky. Banky si to moc dobře uvědomují, a proto živnostníkům půjčují jen v případě, že jsou dobře zajištěni. Co ale dělat, když vám nepůjčí?

Můžu si půjčit jinde?

Ruku na srdce, dalších možností moc není. Pokud jste v opravdové existenční krizi, můžete zajít za lichvářem. V případě, že nebudete schopní splácet, ale čekejte tvrdou odvetu. Bezpečnější možností je nebankovní úvěr pro živnostníky.

Nebankovní instituce jsou zabezpečením i historií podobné těm bankovním. Často mají širokou klientelu a zajímavé nabídky i pro lidi, kterým banky odmítají půjčit. Kvůli nedávno zavedeným zákonům jsou sice podmínky pro přijetí půjčky i u nebankovních institucí přísnější, stále se ale jedná o zajímavou alternativu k bankám.

Kdy se úvěr vyplatí/nevyplatí

Zajímavý je fakt, že nebankovní úvěr pro OSVČ je často levnější než u bankovních institucí. Pokud jste schopni plnit smluvené podmínky, pak se jedná o dobrou volbu. Nebankovní půjčky můžete využít například:

  • pokud vám chybí peníze na zaplacení nájmu či další dodávky zboží,
  • měli jste vyšší výdaje než obvykle a potřebujete je pokrýt,
  • potřebujete kapitál pro nákup zboží, u kterého je jisté, že vám přinese zisk.

Existují i případy, kdy je lepší si půjčku raději nebrat. Můžete se dostat do situace, kdy vám nezbývají žádné peníze, ale víte, že už vás nečeká žádná platba. Pokud dokážete přežít s tím, co vám zbylo, bylo by zbytečné zatěžovat vaše hospodaření dluhem. Problém nastává i ve chvíli, kdy si nebudete jistí, že získáte peníze na splacení. Jestliže by se vám peníze nepodařilo sehnat, přidělalo by vám to zbytečné starosti.