Jak (ne)ušetřit na daních? Tyto chyby se mohou prodražit!

Ostatní

Optimalizace daní. To je problém, který řeší řada společností nejen na konci roku. Pokud i vy patříte mezi podnikatele, dejte si pozor na tyto časté chyby.

Společnosti s velkými příjmy platí i velké daně. Je tedy jasné, že hledají způsob nejlepší optimalizace daní. Některé položky se ale z daní odečíst nedají. Dejte si na to pozor, ať vás v příštím období nečeká nepříjemné překvapení.

Nákup elektroniky na konci roku

Elektronika je potřebná v každé firmě. Když tedy nakoupíte nové vybavení a budete si ho chtít odečíst z daní, není na tom nic špatného. Problém nastane ve chvíli, kdy začnete masivně nakupovat ke konci roku. Pokud to uděláte, úředníci po vás budou chtít vysvětlení. A vykrucovat se z toho, proč jste vlastně nakoupili desítky až stovky počítačů není vůbec snadné. Nákup elektroniky si tedy raději rozložte v průběhu celého roku.

Náklady na reprezentaci

Večeře, rezervace salónku, obědy… To jsou všechno náklady, které by si podnikatelé rádi odečetli z daní. Bohužel to není možné ani v případě firemních večírků. Ty vám sice můžou pomoci utužit kolektiv a zlepšit celkové vztahy na pracovišti, na daňových odvodech vám rozhodně neulehčí.

Co můžete dělat?

Daňová zátěž je v Česku poměrně velká. Pokud tedy chcete ušetřit, může být dobrým řešení přesun do některé ze zemí s nižší daňovou zátěží. Takovým zemím se říká daňové ráje. Pokud ale nechcete přesouvat svoje sídlo do cizí země, můžete sáhnout po jiných možnostech.

Ideálním nástrojem optimalizace daní je například nákup vánočních dárků. Zaměstnance můžete odměnit propagačními předměty, a to až do hodnoty 500 Kč bez DPH. Daně můžete optimalizovat i nákupem kancelářských potřeb či dary na veřejně prospěšné účely. Dary si navíc zabijete dvě mouchy jednou ranou. Uděláte si reklamu, kterou navíc můžete odečíst z daní.