Samoživitelka – jak vyjít s penězi? 2

Bydlení Finance Ostatní Tipy & rady Zajímavosti

Rozvodové statistiky říkají, že se rozvádí přibližně každé druhé manželství. Jestliže se manželé na všem domluví a nemají děti, pak je rozvod rychlou záležitostí a každý může začít nový život. Když jsou však v manželství děti, je rozvod přeci jen trochu složitější. Minimálně se dvě strany, které jsou znepřátelené, musí domluvit na výchově a materiálním zabezpečením dítěte nebo dětí. Ve většině případů padá ta tíha na ženu. A finanční situace samoživitelek není jednoduchá.

Na co máte nárok?

Pokud máte chápavého bývalého partnera, který dětem pořídí něco na sebe, rozdělí se s vámi o výdaje na školu v přírodě, kroužky a podobně, pak máte štěstí. Zjistěte si, na co máte nárok. Stát ženám samoživitelkám umí pomoci například ve formě přídavků na dítě, příspěvku na bydlení nebo příspěvek v hmotné nouzi, pokud jste na tom špatně.

Zaměřte se na své zaměstnání

Dobré také je promyslet si, zda vám přesčasy, které v práci trávíte, stojí za to. Nedostáváte příplatky? Nebo u vás neřeší benefity a podobně? Možná nebude od věci poohlédnout se po jiném zaměstnání, kde vám dají víc peněz a hned se vám bude dýchat lépe. Můžete si zvýšit kvalifikaci a tím pádem sáhnout po lepší práci.