Bez většího kapitálu není start podnikání žádný med. Stačí pár špatných rozhodnutí a můžete byznys rovnou zabalit. Pokud vám nezbývá dostatek peněz pro rozvoj a neradi byste spadli do dluhové spirály, ze které často není návratu, dodržujte následující zásady. Prozradíme vám jednoduché, ale velmi efektivní tipy na úsporná opatření.
Oddělte firemní a soukromé finance
Když peníze vydělá vaše firma, nepovažujte je automaticky za vlastní. Jakmile finanční prostředky bez rozmyslu utratíte za zboží či služby pro osobní potřebu, narušíte firemní cashflow, čímž se dříve nebo později dostanete do existenčních problémů. Na druhou stranu není moudré neuváženě používat osobní finance k podnikatelským účelům.
Stůjte nohama na zemi
Mít vysoké ambice a velké vize je důležité, ale stejně tak i zůstat nohama na zemi a zbytečně neutrácet peníze, které by firmě mohly chybět na důležitější věci. Následující příklad hovoří za vše: Naprosté většině menších i středně velkých firem plně dostačuje cenově dostupný modulový informační systém a nepotřebují mnohonásobně dražší řešení na míru. Nenáročnému podnikateli pak stačí jednodušší účetní program.
Pořizujte si jen nezbytné vybavení
Zlaté pravidlo začínajícího podnikatele zní: Každou korunu dvakrát obraťte a využijte ji efektivně. Spíše než do naleštěného auta na operativní leasing investujte do marketingu. A potenciál notebooku za padesát tisíc pravděpodobně také plně nevyužijete, pro začátek si vystačíte s repasovaným za několikanásobně menší částku.
Najměte si účetního, který se vyzná
Některé náklady se mohou paradoxně vyplatit. S rozhodováním vám pomůže zkušený účetní. Optimalizace daní je pro menší firmu legální způsob, jak ročně ušetřit desítky, ne-li stovky tisíc korun – tak proč příležitosti náležitě nevyužít?