V restauracích i jiných zařízeních, kde jsou poskytovány služby, zákazníci často dávají spropitné, slangově také tuzér, dýško, tringelt či bakšiš. Věděli jste, že se dá zákazníky k jeho udělení motivovat? Jak získanou finanční „odměnu“ správně zdanit a zaúčtovat?
Spokojený zákazník rád věnuje i 10 – 15 % z útraty
Dobrovolná platba, to je spropitné, a je způsobem, jak klienti vyjadřují svou spokojenost se službou nebo výrobkem, za které platí. V zahraniční je někde i povinné. Dá se říct, že nejčastěji se s ním setkáváme v restauracích a hotelích, ale nezřídka se objevuje i v obchodech a jinde. Platit jej lze kartou i hotově. Obvykle se počítá jako 10 – 15 % z celkové útraty, ale není to pravidlem. Výška spropitného jde většinou ruku v ruce se spokojeností zákazníka, ale roli hraje i to, jak movitý zákazník je.
Roli při udílení spropitného hraje nejen např. chuť jídla, ale i rychlá obsluha, příjemný a přátelský personál, čisté prostředí… Ke spokojenosti přispívá i to, že mohou zákazníci platit kartou. Lidé jsou totiž zvyklí platit kartou. Chtějí používat k platbě i telefon, hodinky, spousta ze zákazníků u sebe hotovost ani nemá… Nápis „Platba jen v hotovosti“ je může odradit velmi snadno. Naopak úhrada kartou jim dává možnost dát vyšší spropitné a neomezovat je ve výběru, zda chtějí platit kartou, nebo hotově. Ti, kteří u sebe peníze nenosí, se rádi vrátí zase.
Jak motivovat k úhradě spropitného?
Díky službě Dotypay, kterou přináší Dotykačka, se volba spropitného automaticky zobrazí na obrazovce platebního terminálu. Klient jen jedním rychlým kliknutím vybere, zda zaplatí spropitné v procentech, nebo zadá konkrétní částku. Pokyny jsou navíc navrženy tak, že k udělení spropitného přímo vybízejí, ovšem ne nezdvořile. A odmítne jen málokdo.
Zdanění spropitného
Spropitné si může nechat majitel podniku i zaměstnanec. Kde dýško poputuje, je vždy na majiteli, ten rozhodnuje. Pokud si ho ponechá majitel restaurace – zaměstnavatel, stává se součástí tržby a je potřeba ho uvést do daňového přiznání a odvést z něj daň 15 % u OSVČ nebo 19 % u právnických osob. Pokud je dýško rozděleno mezi zaměstnance, pak se jim o tuto částku zvýší hrubá mzda, ze které se odvede daň 15 %.
Více informací najdete na Dotykacka.cz